wtorek, 25 grudnia 2007

Sylwester w Krakowie

Kraków jest jednym z najbardziej fascynujących miast Polski. Miasto położone jest na południu Polski w województwie małopolskim. Korzystając ze swego geograficznego położenia jest również miejscem, w którym spotykają się różne kultury i narody, jest miastem tradycji. Dzięki swojemu stylowi i oryginalnej, niepowtarzalnej architekturze przyciąga o każdej porze roku ogromną rzeszę turystów z całego świata. Kraków to miasto mitów, legend i snów, tylko tu można spotkać białą damę, prawdziwego smoka wawelskiego, posłuchać klezmerów na Kazimierzu, wypić kawę czy lampkę wina na przepięknym Starym Mieście.Kraków, jest jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych w Polsce,uważanym za stolicę kulturalną kraju. Jest również jednym z ważnych ośrodków turystycznych, kulturalnych i zabytkowych w Europie. Obszar Starego Miasta i Kazimierza wpisano w 1978 na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
Szczególnym okresem sprzyjającym na przyjazd do stylowego Krakowa jest sylwester. Od wielu lat obchodzony jest bardzo hucznie i uroczyście.


Ja Kraków miałam zaszczyt zwiedzić w te wakacje, datę widać na zdjęciach :), choć moje "zwiedzanie" trwało jeden dzień, w dodatku od rana pochmurny i deszczowy. To jednak zdążyliśmy zwiedzić same z sister na własną rękę sporą część miasta, za mapę służyły nam małe mapki-ulotki ;), jednak wszystko na coś sie przydaje i tak z dość dużym bagażem na plecach cały dzień z buta po Krakowie dało nam wiele niezapomnianych wrażeń. Ten hejnał w samo południe, ziejący ogniem smok, deszcz który nas zmoczył i nawet stadko gołąbków na Rynku Głównym pozostało w pamięci,a także niespodziewane spotkanie znajomych w tak dużym a zarazem tak małym mieście, oraz inne osobiste przezycia. Na pewno niebawem tam wrócimy:)

Sukiennice, długa hala targowa wzniesiona w końcu XIV w., przebudowana w stylu renesansowo-manierystycznym.Pierwotne centrum handlowe miasta Krakowa , gotyckie hale targowe. Dodano salę górną, loggie ze schodami i attykę zdobioną maszkaronami, potem przebudowano wg proj. Jana Matejki, umieszczono herby miast polskich, godła kupieckie i cechowe. Odrestaurowane w XIX w., obecnie sklepy z pamiątkami oraz Galeria Malarstwa Polskiego z XVIII - XIX w. Oddział Muzeum Narodowego.


Barbakan najważniejszy element północnej części systemu fortyfikacji średniowiecznego Krakowa i jednocześnie najcenniejszy zabytek budownictwa fortecznego w naszym mieście. Został wystawiony na przełomie XV i XVI stulecia, w związku z groźbą tureckiego ataku, miał wzmocnić słabo ufortyfikowaną, północną cześć systemu obronnego miasta.


Brama Floriańska w Krakowie pochodzi z początku XIV w. Wewnątrz znajduje się klasyczny ołtarz z początku XIX w. z późnobarokową kopią cudownego obrazu Matki Boskiej Piaskowej. Od strony miasta widnieje płaskorzeźba wyobrażająca św. Floriana.


Kopiec im. Tadeusza Kościuszki położony jest na wzgórzu błogosławionej Bronisławy. 19 X 1820 roku, rozpoczęto prace przy sypaniu kopca, który dawniej nazywany był Mogiłą Kościuszki, a jego budowa została zakończona 25 X 1823 roku. Wzgórze na którego szczycie usypany został kopiec, wznosi się 333 m n.p.m., a wysokość samego kopca jest równa 34,1 m. Zawiera w sobie ziemię z pól bitewnych: Racławic, Maciejowic, Dubienki, a także z Ameryki Północnej, z miejsc gdzie walczył Kościuszko. Obok widok na Wawel z lotu ptaka...


Krakowskie kościoły i klasztory pełniły przez wieki funkcje zarówno religijne jak i społeczne, jako budowle obronne, ogólnodostępne obiekty sztuki i miejsca pamięci narodowej. Największym i najbardziej znanym kościołem Krakowa jest gotycki kościół Mariacki na Rynku, który został wzniesiony w pierwszej połowie XIII w. Wyniosła budowla ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza i wieżą, z której co godzinę strażak odgrywa hejnał krakowski. Poniżej w części Rynku Głównego wznosi się jedyna pozostałość po średniowiecznym krakowskim Ratuszu - Wieża Ratuszowa. Budynek ten powstał na przełomie XIII/XIV wieku


Katedra Wawelska - miejsce koronacji królów polskich, nekropolia królewska z marmurowymi sarkofagami, nagrobkami i epitafiami królów, miejsce pochówku wybitnych Polaków. Jest w stylu gotyckim trzynawową, ceglaną, katedrę z dwoma wieżami i bazylikowym transeptem.

Dzwon Zygmunta - najsłynniejszy i do niedawna największy polski dzwon, znajdujący się w katedrze wawelskiej, ufundowany przez Zygmunta Starego.13 lipca 1521 Kraków po raz pierwszy usłyszał jego głos. Na płaszczu dzwonu widoczne są postacie świętych: Zygmunta i Piotra.


Kościół św. Wojciecha na krakowskim Rynku Głównym jest prawdopodobnie najstarszym jak i zarówno najmniejszym kościołem Krakowa. Jest to równocześnie świątynia pełna sekretów, odkrywanych przez naukowców. Jak przystało na budowlę liczącą już ponad tysiąc lat.

Położony przy ulicy Grodzkiej kościół św. Piotra i Pawła jest pierwszą barokową budowlą w Krakowie i jedną z pierwszych wzniesionych w tym stylu na ziemiach polskich. Zbudowany został dla jezuitów z fundacji króla polskiego Zygmunta III Wazy, inspirowanej przez królewskiego kaznodzieję, jezuitę Piotra Skargę.


Zamek Królewski, położony na wzgórzu Wawel, majestatycznie wznoszącym się nad rzeką Wisłą. To niezmiernie ważny obiekt zabytkowy, mający ogromne znaczenie dla kultury i tradycji polskiej. Aż do XVII wieku ta renesansowa budowla stanowiła rezydencję dla królów, rządzących w naszym kraju. Obecnie osobom zwiedzającym udostępnianych jest wiele atrakcyjnych, pod względem historyczno - turystycznym, miejsc. Należą do nich: Komnaty i Prywatne Apartamenty Królewskie , Skarbiec Koronny, wraz z eksponowanym tam Szczerbcem, ekspozycja "Sztuka Wschodu" oraz zabytkowa zbrojownia. Obok również smok wawelski :)


Początki Collegium Maius wiążą się z rokiem 1400.Zostało wówczas przeznaczone na siedzibę Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.Collegium Maius jest budowlą wzniesioną z kamienia i cegły. Fasada przy ul. Jagiellońskiej ma gotyckie szczyty oraz wykusz. Na dziedziniec, pośrodku którego znajduje się studnia, prowadzi gotycki portal. Dziedziniec obiega ganek, wsparty na krużgankach, które posiadają kryształowe sklepienie. Na ganek prowadzą dwie pary schodów - większe noszą nazwę profesorskich. Obok widok na Wisłę z Wawelskiego wzgórza.

W Krakowie znajduje się ponad 30 muzeów, z których najważniejsze są Państwowe Zbiory Sztuki w Zamku Królewskim na Wawelu, Muzeum Narodowe z dużą kolekcją malarstwa polskiego i światowego, oraz Muzeum Książąt Czartoryskich z obrazem L. da Vinci Dama z gronostajem.


W Krakowie jest około 40 parków, które łącznie zajmują ok. 318,5 ha co stanowi niecały procent całkowitej powierzchni miasta. W Krakowie znajduje się 5 rezerwatów przyrody. Na obszarze miasta znajdują się niewielkie zielone obszary wchodzące w skład Zespołów Jurajskich Parków Krajobrazowych.

Brak komentarzy: