sobota, 22 grudnia 2007

Zakopane na święta

„Zimowa stolica Polski”- tak nazywa się Zakopane, w którego granicach znajduje się znaczna część Tatrzańskiego Parku Narodowego – od Doliny Suchej Wody do Doliny Małej Łąki.
Miasto znajduje się u stóp Tatr, w Rowie Podtatrzańskim, nad potokami m.in. Zakopianką, która jest dopływem Białego Dunajca, jest najwyżej położonym miastem Polski (838 m n.p.m, graniczy od północy z pasmem Gubałówki a od południa góruje Giewont. Jest miejscowością stosunkowo młodą: najstarsze zachowane zabytki mają niewiele ponad 150 lat. Jedną z największych atrakcji Zakopanego i regionu Podhala jest autentyczny i żywy folklor,i gwara góralska.

Święta Bożego Narodzenia w Zakopanem to piękno gór, słońce odbite od śniegu na zboczach i serdeczni, otwarci na gości górale. Święta w Zakopanem mają swoja niepowtarzalną atmosferę. Drewniana architektura i folklor wprawiają przyjezdnych w doskonały nastrój. To też tradycyjne, regionalne potrawy na Wigilii, góralskie kolędy i pastorałki. Zakopane kojarzy sie z „białym szaleństwem”. Najwięcej gości odwiedza stolicę Tatr właśnie zimą. Poniżej zimowy widok na Morskie Oko i Tatry.


Krupówki są reprezentacyjną i najbardziej znaną ulicą położoną w centrum miasta. Zaczynają się u podnóża kolei na Gubałówkę i ciągną ponad kilometrowym deptakiem na południe. Wzdłuż nich znajduje się wiele sklepów, restauracji, poczta oraz Muzeum Tatrzańskie im. dr. Tytusa Chałubińskiego, neoromański kościół parafialny pw. Świętej Rodziny na Krupówkach i hotele. Można podziwiać rozciągającą się panoramę Tatr.
Dolina Małej Łąki........................................Krupówki

Gubałówka (1123m n.p.m.) jest najbardziej popularną częścią Pasma Gubałowskiego. Tworzące go grzbiety mają wyrównaną wysokość, jednak najwyższym wzniesieniem, które nieznacznie góruje nad otoczeniem jest Butorowy Wierch (1160 m n.p.m.). Będąc w Zakopanem trzeba koniecznie wjechać koleją liniowo-terenową na Gubałówkę, skąd można podziwiać panoramę Tatr oraz doskonale widoczne położone u stóp Zakopane. Poniżej widok z wyciągu krzesełkowego na Zakopane i Gubałówkę.

Widok na Giewont.....................................i Gubałówkę

Harenda - dom Jana Kasprowicza, piętrowa willa wybudowana w 1920 na wysokim brzegu Zakopianki. W 1923 dom odkupił poeta Jan Kasprowicz i spędził tam ostatnie lata życia. W "Harendzie" powstało wiele wierszy z ostatniego zbioru Kasprowicza. Maria Kasprowiczowa przekazała trzy pokoje willi na Muzeum Jana Kasprowicza. Od 1964 mieści się tam także siedziba Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza. Nieopodal budynku znajduje się granitowe mauzoleum, projektowane przez Karola Stryjeńskiego, kryjące prochy J i M. Kasprowiczów. Obok najstarsza chata w Zakopanem.


Awangardowy Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, założony w 1985 r. przez grupę młodych aktorów z Krakowa. Specyficzna atmosfera "teatru-schroniska" pociąga specjalnie młodych ludzi. Teatr działa w zabytkowym domu - dawnym sanatorium (ul. Chramcówki 15), otoczonym dużym parkiem. Prowadzi dwie sceny, organizuje także koncerty i wystawy.


Kaplica Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce jest kościołem filialnym parafii rzymskokatolickiej w Toporowej Cyrhli. Świątynię zaprojektowaną przez Stanisława Witkiewicza wybudowano w latach 1904 - 1906. Kaplica jest typowym przykładem stylu zakopiańskiego. Świątynia o widocznej konstrukcji zrębowej opiera się na wysokiej, kamiennej podmurówce.
Otaczają ją arkadowe podcienia. Na dachu umieszczono niewielką wieżyczkę mieszczącą dzwon .

Jaszczurówka i Neoromański kościół Świętej Rodziny na Krupówkach

Pomnik Władysława Zamoyskiego
"Bez Władysława Zamoyskiego Polska byłaby niższa, bo bez Rysów. I bardziej płaska, mniej wzniosła. Był jednym z najbardziej interesujących i kontrowersyjnych Polaków żyjących na przełomie XIX i XX wieku. ." Dzieło Władysława Zamoyskiego legło przed stu laty u podstaw nowoczesnego Zakopanego.

Wielka Krokiew...........................Pomnik W. Zamoyskiego


Polecam ciekawy portal z informacjami o Zakopanem

Brak komentarzy: