wtorek, 18 grudnia 2007

Zwierzyniec

Zwierzyniec – miasto w woj. lubelskim,położone nad Wieprzem, na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Zwierzyniec to centralne miejsce Roztoczańskiego Parku Narodowego. Położone pośród lasów miasteczko. Niegdyś tereny łowiecki Zamoyskich, a teraz letnisko. Na zachód od Zwierzyńca w odległości 3 km przebiega granica pomiędzy wapienno-piaskowym Roztoczem Środkowym, a lessowym Roztoczem Zachodnim. Wąwóz Królowej Jadwigi ma kilka-kilkanaście metrów głębokości. Powstał ze skały lessowej w wyniku erozji wodnej. Można swobodnie obserwować odsłonięte systemy korzeniowe poszczególnych drzew i krzewów.

Brama wejściowa na teren parku...Wąwóz Królowej Jadwigi

Zwierzyniec określany jest jako "Perła Roztocza", ze względu na swoje walory turystyczne. Wmieście jest wiele zabytków m.in. kościół pw. św. Jana Nepomucena położony na wyspie stawu Kościelnego, browar z 1806 roku, modrzewiowy pałac plenipotenta Ordynacji Zamojskiej (obecnie dyrekcja Roztoczańskiego Parku Narodowego) i wiele innych. Nad stawem “Echo” założono ostoję konika polskiego, potomka dzikich tarpanów. Jest tu także strefa ochronna płazów. Stanowi cenny kompleks przyrodniczy o powierzchni prawie 8500 hektara.

Załączam filmik przedstawiający widok na stawy Echo z wieży widokowej.

To tutaj rozkwitła miłość Marii Kazimiery d'Arquien i Jana Sobieskiego. W latach 1741-47 Teresa i Tomasz Zamoyscy ufundowali - jako votum dziękczynne za narodziny długo oczekiwanego syna Klemensa- Kościół na wyspie stawu, uformowanego w poprzednim stuleciu przez jeńców tureckich i tatarskich. Kościół, który jest najbardziej reprezentatywną budowlą miasteczka na wysepce pod wezwaniem św. Jana Nepomucena z barokową fasadą. W skromnym wnętrzu znajdują się polichromie Łukasza Smuglewicza.

Kościół na wyspie i widok na wysepkę z lotu ptaka


Kompleks budynków byłego Zarządu Ordynacji z unikalną, stuletnią mapą dóbr Ordynacji (obecnie Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska). Na zespół budynków składa się gmach główny, dwa budynki boczne i dwie oficyny. Wszystkie budynki wzniesiono w XIX wieku .
Godna zwiedzenia jest mało jeszcze popularna dzielnica Zwierzyńca - Borek. Zachowało się w niej ponad 70 drewnianych przedwojennych domów. Spacer ulicami Borku a szczególnie ulicą Wąską przenosi nas w klimaty dwudziestolecia międzywojennego.

Szkoła-Zarząd Ordynacji.............................Domek z dzielnicy Borek

Zwierzyniec w ciągu swego 400 - letniego istnienia miał bardzo burzliwą i ciekawą historię, której świadkami jest rekordowa ilość aż 35 pomników i tablic pamiątkowych.
Jedyny na świecie. Zwierzyniecki pomnik szarańczy jest jedynym takim obiektem na świecie. Do niedawna przypuszczano, że upamiętnia on zwalczenie szarańczy w roku 1859, ale po odtworzeniu napisów okazało się, że jest aż o 150 lat starszy, bo z 1711 rok

Pomnik szarańczy..Dzwonnica drewniana wieżowa, wzniesiona w 1 ćw. XX w.


Zabudowania 200 - letniego, ciągle czynnego browaru....
........Figura Matki Boskiej z Lourdes kamienna, z 1905 r.


Dla ciekawych historii miasta podaję linka

Brak komentarzy: