poniedziałek, 7 stycznia 2008

Warszawa - stolica Polski

Warszawa - stolica Polski jest miastem niezwykłym, położonym w środku Europy. Fascynuje swoją historią i klimatem. Ciekawi przyjezdnych swoją odmiennością i różnorodnością. Dzisiejsza Warszawa jest miastem, gdzie budowle historyczne sąsiadują z nowoczesną architekturą, gdzie po wojennych zniszczeniach zrekonstruowano bardzo wiernie zabytkowe pałace, kościoły, gmachy i zespoły architektoniczne, a zabudowa wielkomiejska sąsiaduje z otwartą przestrzenią skwerów, parków i ogrodów miejskich. Szczególnie godne uwagi są zabytkowe trakty uliczne Krakowskie Przedmieście z mozaiką rezydencji magnackich z XVII-XIX stulecia i wspaniałymi świątyniami, Nowy Świat z klasycystyczną i neorenesansową architekturą mieszczańską, rynek Starego Miasta, a także niezapomniane Aleje Ujazdowskie, Miodowa, Senatorska czy place: J. Piłsudskiego, Bankowy. Krasińskich, Teatralny czy Unii Lubelskiej. Koniecznie w Warszawie trzeba również obejrzeć pomniki i miejsca pamięci: kolumnę Zygmunta III Wazy, Adama Mickiewicza, ks. Józefa Poniatowskiego, Bohaterów Getta, Grób Nieznanego Żołnierza czy Pomnik Na Powstania Warszawskiego. Na szczególną uwagę zasługują również rezydencje polskich władców: Zamek Królewski, Pałac w Wilanowie, Łazienki Warszawskie. Stolica ma bardzo wiele do zaoferowania, nie sposób jest się tam nudzić. Warszawa stała się stolicą Polski dzięki królowi Zygmuntowi III Wazie, który przeniósł do Warszawy swoją siedzibę z Krakowa .

Ja miałam zaszczyt poznać miasto wiele razy, i jak przyznam zawsze urzekało mnie swoją bezpośredniością, Warszawa ma swoje własne życie, przestrzeń w, której każdy znajdzie miejsce dla siebie. Dlatego też myślałam by to tam pójść na studia, ale cóż może kiedyś sie tam przeprowadzę. Potrzeba naprawdę dobrego przewodnika by sie nie zgubić i poznać ciekawe zakątki, na każdym kroku można trafić na miejsce zabytkowe i godne uwagi podróżnego.

Dodatkowo zamieszczę dwa filmiki prezentujące najciekawsze miejsca, i mam nadzieję, że prawie każdy powierzchownie skojarzy prezentowane ze szczegółami i nie tylko zabytkowe miejsca :)Warszawa to miasto zielone, tak nazywane jest poza granicami naszego kraju i również w Polsce. W stolicy jest 12 rezerwatów przyrody, w tym siedem dostępnych dla ruchu turystycznego, do zwiedzania po wyznaczonych drogach i szlakach. Warszawskie parki historyczne, z których najstarsze: Ogród Saski, Łazienki i park w Wilanowie przez stulecia odgrywały rolę letniego, wytwornego salonu stolicy. Warszawa ma także stale rosnącą sieć ścieżek rowerowych.
Aby poznać historie większości zabytków zachęcam zajrzeć na stronkę.

Poza tym dołączam plik ciekawszych godnych uwagi zdjęć, które postanowiłam wgrać na jedną stronkę by nie zajmować miejsca :)...ZDJĘCIA ZABYTKÓW WARSZAWY...

Brak komentarzy: