czwartek, 22 listopada 2007

Czym jest podróż, i jej rodzaje...

Podróż zmiana miejsca pobytu na odległe. Osoba podróżująca pieszo to wędrowiec, podróżujący środkiem komunikacji to podróżny lub wojażer. Podróże odbywano od dawna, zrazu dla praktycznego celu: nauki, handlu, polityki W okresie odrodzenia podróżowano dla przyjemności i poznania świata. Podróżnicy spisywali swoje przeżycia, opisywali przemierzane krainy i zwyczaje ludzi je zamieszkujących. Te notatki były często publikowane i stanowiły dla współczesnych cenne źródło wiedzy o świecie. Mogły być wydawane jako prywatne przewodniki.
Mniej majętnym, lub mającym mniej czasu musi wystarczyć wycieczka, czyli podróż krótkotrwała. Przypadkowy uczestnik wycieczki to wycieczkowicz. Podróżnik zamiłowany w wycieczkach krajoznawczych to turysta. Do tej grupy ja bym mogła się zaliczyć choć bardziej w sobie widzę włóczęgę, ponieważ wiele moich podróży nie było zaplanowanych do końca a ja już wsiadłam w pociąg pojechałam hen daleko, wracając bodajże po tygodniu pełnym wrażeń... Podróżuje sie również do miejsc kultu religijnego: z chęci odpokutowania za grzechy, zjednania łask lub w podzięce za nie. Podróż dla odwiedzenia miejsc kultu religijnego nazywa się pielgrzymką, a osoba biorąca udział w pielgrzymce to pielgrzym lub pątnik. Do zagorzałych pielgrzymów można zaliczyć właśnie mnie :)


Podróżowanie dzięki uprzejmości przygodnych właścicieli aut to podróż autostopem, a taki podróżny to autostopowicz. A autostopowiczom wkrótce poświęcę osobny artykuł.
Podróżowanie bez określonego celu to włóczęga. Włóczęgą lub łazikiem nazywa się osoba, która się włóczy bez szczególnego celu, dla ciekawości świata i poznania ludzi. Ludzie zamieszkujący daną miejscowość są jako źródło informacji i dla nas podróżnych.
Podróż w związku z wykonywaną pracą to podróż służbowa, potocznie delegacja.
Okolicznościową odmianą podróży jest podróż poślubna ;), a o takiej to można pomarzyć..


(Kliknij na zdjęcia aby powiększyć)

Brak komentarzy: