poniedziałek, 26 listopada 2007

Miasto Aniołów..


Częstochowa
to miasto liczące ponad 760 lat, położone w sercu południowej Polski na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Kraina ta dzięki szczególnym walorom przyrodniczo- kulturowym stanowi jeden z najbardziej interesujących regionów turystycznych i gospodarczych w Polsce. Będzie tu bardzo wiele zabytków jak i pięknych godnych uwagi zdjęć mam nadzieje,że nikogo nie zanudzę..;)

Widok z wieży na Plac ......Aleja Najświętszej Marii Panny

Odległy widok na Jasną Górę........ Park Podjasnogórski

Niezwykle malowniczy region częstochowski ze względu na urozmaiconą, unikalną w skali całego kraju rzeźbę, jest bardzo atrakcyjnym miejscem do wypoczynku.Wspaniałe krajobrazy, których dominującym akcentem są białe, jurajskie skały wapienne o niezwykłych kształtach, głębokie wąwozy, zabytkowe budownictwo drewniane, ruiny średniowiecznych budowli obronnych.Np zamek w Olsztynie i okolicach.

Skałka Wysoka w Jurze Krak.-Częstoch. ....Dolina Kluczwody


Zamek w Podzamczu

Chociaż w Polsce jest wiele miast zasobnych w zabytki, Częstochowa stanowi miejsce szczególne, bowiem w jasnogórskim klasztorze splatają się w jedno wartości historyczne, kulturowe, artystyczne i religijne. Zespół klasztorny oo. Paulinów położony w zachodniej części miasta na Jasnej Górze (293 m n.p.m.) jest swoistym muzeum, gdzie podziwiać można bogate zbiory militariów -Arsenał, szaty i narzędzia liturgiczne, obrazy, biżuterię, odznaczenia, monety, medale, dary królewskie -Skarbiec. Jest to główny ośrodek kultu maryjnego w Polsce. Z tego powodu Częstochowa uznawana jest przez wielu za duchową stolicę Polski.
Wieże przy klasztorne................... .....Brama przed wejściem

Plac przed Klasztorem <---Pomnik Kard. S.Wyszyńskiego na Placu

Pomnik Papieża JP II................ Dzwonnica na Placu

Fortyfikacje Bastionu Św. Rocha.....................Brama im. Jana Pawła II

Chyba każdy wie, że Częstochowa zapisała się bogatą przeszłością w historii Polski, począwszy od różnych legend i przekazów a skończywszy na faktach z okresów walk narodowowyzwoleńczych (potop szwedzki, insurekcja kościuszkowska, powstanie listopadowe i styczniowe oraz I i II wojna światowa).

Ratusz miasta......................................Filharmonia


Teatr im. A Mickiewicza.................. Stary Rynek

Pozostałe Kościoły godne uwagi:

Kościół Św. Jakuba Apostoła.......... Kościół Św. Andrzeja i Św. Barbary


Kościół Św. Zygmunta

C.d.n..

(Kliknij na zdjęcia aby powiększyć)

Brak komentarzy: