piątek, 14 grudnia 2007

Szczebrzeszyn - ten od chrząszcza :)

Szczebrzeszyn- miasteczko w którym spędziłam kilka dni moich wakacji, i przy okazji miałam szanse je zwiedzić jak i zarówno inne pobliskie miasta, m.in. Zamość i Zwierzyniec. Teraz trochę info o nim...To niewielkie miasteczko, położone w dolinie rzeki Wieprz, w woj. Lubelskim, przecina je droga łącząca Zamość z Biłgorajem, położone na pograniczu Roztocza i Padołu Zamojskiego. Ponad 650-letnie miasto znane jest z wiersza Jana Brzechwy.

Jedyny w Polsce i na świecie pomnik chrząszcza. Pomnik chrząszcza stoi pod Górą Zamkową, na której dawniej stało grodzisko strzegące przeprawy przez rzekę Wieprz. Rzeźbę wykonano z lipowego drewna i ustawiono w miejscu, gdzie wypływa źródełko o krystalicznie czystej wodzie. Podobno woda z tego źródła posiada cudowne właściwości – ma uśmierzać ból i pomagać w leczeniu przewlekłych chorób. Zamieszczam swoje foto z chrząszczem przy źródełku :)


Zabytki:W pobliżu rynku usytuowane są dwa kościoły: św. Mikołaja i św. Katarzyny, cerkiew i bożnica. Dawna cerkiew greckokatolicka(dziś już nieczynna), synagoga klasztor Franciszkanów domy z XVIII i XIX w), pomnik świerszcza. W środku rynku stoi dwukondygnacyjny ratusz z 1830 roku.

Ratusz .......................................................Synagoga


Kościół Św. Katarzyny...........Cerkiew

Do kościoła św. Mikołaja prowadzi dobrze zachowana brama barokowa z XVIII w. Przed wejściem do kościoła z bramy głównej po prawej stronie stoi figura NMP z połowy XVIII w., na oryginalnym "butelkowym" cokole.


Położenie na tle jednostek fizjograficznych - Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy prawie w całości leży we wschodniej części Roztocza Zachodniego, przez które przełamują się dwie dość szerokie bruzdy, przebiegające południkowo, zwane padołami.
Obszar Parku (20,1 tyś. ha) leży w całości w woj. lubelskim zajmując części m.in. gmin: Biłgoraj, Szczebrzeszyn, Terespol i Zwierzyniec.


Młyn wielki wodny- murowany z białego kamienia, trzykondygnacyjny, elewacja główna rozczłonkowana nad pilastrami z cegły czerwonej. Elewacje zachowały pierwotną architekturę dzięki czemu budynki stanowią oryginalny i charakterystyczny zabytek Szczebrzeszyna.

Wieprz widok z mostu,................ i młyn nad Wieprzem

„W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie i Szczebrzeszyn z tego słynie”...:)

Brak komentarzy: