wtorek, 15 stycznia 2008

Książki dla turysty

Każdy podróżnik zanim wyruszy w podróż powinien ją odpowiednio zaplanować, poznać okolice za pomocą mapy lub przewodnika, w którym jest sporo przydatnych informacji. Powinniśmy się z poradnika dowiedzieć gdzie dokładnie można odkryć przyrodę, zabytki, oraz poznać tradycje panujące w regionie. Można się z przewodnika dowiedzieć którędy najlepiej wędrować, gdzie przenocować i smacznie zjeść. Jak i zarówno gdzie znajdziemy informację turystyczną i inne potrzebne podczas podróży punkty informacji. Dlatego też mam zamiar podać tutaj przykłady kilku ciekawych przewodników z których sama miałam okazję skorzystać i poznać ich przydatność w podróżowaniu. Poniższe książki można wypożyczyć w bibliotekach, żeby ich nie kupować, ale już jak kto woli.

"100 najpiękniejszych miejsc w Polsce" to bogato ilustrowana książka przedstawiająca cuda natury, niezwykłe zabytki, miejsca związane z wybitnymi postaciami jak i znane sanktuaria, przedstawione na wspaniałych fotografiach oraz fakty, ciekawostki i legendy z nimi związane. Ułożono je w kolejności alfabetycznej dzięki czemu łatwo można je odnaleźć. Oto przykładowe pytania na, które odpowiedzi znajdziemy właśnie w tej książce.
* dlaczego piaski w Słowińskim Parku Narodowym "śpiewają"?
* gdzie odbywają się najbardziej znane w Polsce turnieje rycerskie?
* ile lat ma najstarsze drzewo w Polsce?
* kiedy i gdzie otwarto pierwsze na świecie Muzeum Plakatu?
* jak powstała jedyna w Europie pustynia?


Natomiast książka "100 cudów przyrody" to pokazane tutaj niezwykłe piękno polskiej natury, którego na co dzień nie dostrzegamy. Pełen faktów i ciekawostek tekst zilustrowany wspaniałymi fotografiami. Idealna książka dla wszystkich miłośników przyrody i ie tylko.


Książka o najpiękniejszych górach to przewodnik, dzięki któremu poznamy najważniejsze szczyty górskie, błędne Skały w Sudetach, najwyższe szczyty Tatr, cerkwie w Beskidzie Niskim, Zamek w Niedzicy, bieszczadzkie połoniny to tylko nieliczne z malowniczych zakątków gór Polski, które zostały zaprezentowane w tym albumie. Piękne zdjęcia i ciekawe teksty są źródłem informacji na temat ich przyrody, historii oraz położonych w ich obszarze zabytków godnych zobaczenia.


Przyroda kraju ojczystego jest częścią naszej tożsamości, określa kim i czym jesteśmy, podobnie jak stare kościoły i zamki czy poezja wielkich mistrzów słowa. Ta książka o kolekcji obrazów przyrody - pozwala się nimi cieszyć, a zarazem przypomina ciążący na nas obowiązek ochrony, aby zachować i przekazać to dziedzictwo nieuszczuplone, dla następnych pokoleń


Bogato ilustrowana książka przedstawiająca najpiękniejsze zakątki naszego kraju, najbardziej niezwykłe miejsca oraz malownicze krajobrazy. Zawiera 45 opisów regionów wraz z mapkami oraz trasy wycieczkowe, dzięki czemu może służyć jako przewodnik po najciekawszych zakątkach Polski. Dzięki tej książce można odkryć najpiękniejsze zakątki Polski, wspaniałe krajobrazy, piękną przyrodę oraz zabytki architektury i sztuki polskiej, można też poznać wiele faktów, ciekawostek i legend związanych z prezentowanymi miejscami, zaplanować wg tej książki wakacje lub wycieczkę po najciekawszych szlakach turystycznych naszego kraju. Idealna książka przeznaczona dla wszystkich miłośników podróżowania po Polsce.


Aby opisać książkę zacytuję ciekawy i zachęcający do czytania Spis treści:

Pojechać w siną dal czyli jak zostać obieżyświatem
Wielki plan czyli jak zaplanować swoją wyprawę w świat
Blaski i cienie dyplomacji czyli zdobywanie wiz
Money, money czyli jak podróżować tanio
Ten kosz to wszystko moje czyli co zabrać w długą podróż
Nie taki diabeł straszny czyli rzecz o podróżach i polityce
Całuję pani dłoń czyli jak się zachować na obczyźnie
Tylko zdrowym być czyli jak zabezpieczyć się przed chorobami podczas podróży
Wsiąść do pociągu byle jakiego czyli uwagi o środkach transportu
Sen nocy letniej czyli gdzie spędzić noc
Szumi dokoła las czyli co robić w dżungli
Był sobie lampart czyli rzecz o zwierzętach
Białe słońce pustyni czyli jak się zachować wśród pustynnych piasków
Góry, góry, czyli miej się na baczności
Kolorowe jarmarki czyli rzecz o kupowaniu w krajach dalekich
Tanio czy drogo czyli dokąd najlepiej pojechać
Powrót syna marnotrawnego czyli koniec wyprawy

Książka R. Mielczarka- globtrotera, który zwiedził ok. 200 krajów i odbył kilka podróży dookoła świata radzi jak zorganizować wyprawę aby, uniknąć pułapek, niebezpieczeństw, podróżować mądrze i efektywnie, i to za niewielkie pieniądze .

Zapodaję również linka, do artykułu "ABC podróżnika"-którego znajomość na pewno każdemu może sie przydać przed wyruszeniem w dalszą podróż. Jak i zarówno serwis polecający szlaki turystyczne w Polsce.

Brak komentarzy: