sobota, 26 stycznia 2008

Poznań

Poznań – jedno z najstarszych i największych polskich miast położone nad rzeką Wartą. Stolica. Poznań uznawany jest za kolebkę narodzin państwa polskiego. W przeszłości pełnił rolę stolicy państwa oraz siedziby władców. To właśnie tutaj, jak powiedział papież Jan Paweł II, "zaczęła się Polska". Gród poznański upodobał sobie pierwszy polski książę Mieszko I , budując największy zamek w kraju w X wieku. Poznań wespół z Gnieznem był pierwszą stolicą Polski. Po dziś dzień Poznań pozostaje stolicą i największym miastem Wielkopolski - jednego z głównych regionów państwa. Jest też ważnym węzłem drogowym i kolejowym w kraju, posiada także międzynarodowy port lotniczy. Położony na najważniejszej trasie Europy, łączącej Moskwę i Warszawę z Berlinem, Londynem oraz Paryżem dobrze wykorzystuje szansę, jaką dały mu geografia i historia.
Można spotkać tutaj wysokiej klasy zabytki, prezentujące szeroką gamę stylów - od romanizmu do secesji. Każda z części Poznania ma swój specyficzny charakter. Poznań jest miastem wybitnie atrakcyjnym turystycznie, aczkolwiek troszeczkę niedocenianym. Oto film przedstawiający ważniejsze godne uwagi zwiedzającego miejsca.


Na terenie miasta zaznaczają się również głębokie doliny dopływów Warty. Ogółem przez Poznań przepływa około 100 cieków wodnych o łącznej długości około 200 km. W Poznaniu znajduje się również niemal 200 zbiorników wodnych o zróżnicowanej wielkości . Wśród nich jedynie Jezioro Maltańskie ma II klasę czystości wód.

Jezioro Maltańskie.....................Warta.......................Jezioro Rusałka

Na Starym Rynku można znaleźć perłę renesansowej architektury, zabytek klasy zerowej, ratusz. Drugim zabytkiem tej samej klasy jest poznańska fara i pozostałe obiekty dawnego kompleksu jezuickiego. Na wzgórzu nad Starym Rynkiem góruje Zamek Królewski wraz z fragmentem murów obronnych. Innym ważnym miejscem jest Ostrów Tumski będący najstarszą częścią miasta, na którym znajduje się najstarsza w kraju katedra będąca miejscem pochówku pierwszych władców Polski oraz domniemanym miejscem chrztu Polski, pozostałości książęcego palatium wraz z odkrytą przez archeologów wiosną 2006 r. rotundą Dąbrówki.

Ratusz i Stare Miasto.............................................Fara


Widok na Zamek Królewski.....................................Katedra i Ostrów Tumski


Opera Poznańska.....................................Collegium Iuridicum


Waga...........................................Biblioteka Raczyńskich

Atrakcji dopełniają liczne kościoły, pałace i zamki a także monumentalne budowle "dzielnicy cesarskiej", w tym najważniejszy Zamek Cesarski. Dla osób spragnionych przyrody: dwa ogrody zoologiczne, ogród botaniczny, palmiarnia oraz zabytkowe parki, jak zarówno stadion piłkarski.

Kościół Św. Franciszka Serafickiego.....Pomnik ofiar VI 56'


Stadion piłkarski...........................Park przy Teatrze Wielkim

Na listę ciekawych obiektów należy wpisać zabytki architektury przemysłowej, obiekty sportowe oraz stanowiące centrum wystawiennicze naszego kraju Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Poznańskie browary-Lech............................Most Św. Rocha


Pałac Działyńskich........................Stary Rynek

Do obejrzenia polecam również bloga o Poznaniu bogatego w piękne zdjęcia miasta, i ich opis.

Brak komentarzy: