sobota, 26 stycznia 2008

Sztutowo czyli Stutthof

Chciałabym opisać małe miasteczko, które miałam okazję zwiedzić ze względu na ważne miejsce pamięci a dokładnie, obóz koncentracyjny położony kawałek za główną miejscowością Sztutowo. Myślę, że każdy kto ma okazję i choć trochę interesuje sie historią powinien tam wstąpić, aby ujrzeć ślady dawnych poczynań hitlerowców, dowiedzieć się z opowieści przewodnika "jaki los zgotowali ludzie, ludziom..",na filmie, który dołączam można zobaczyć wnętrze muzeum, oraz narzędzia, przedmioty,pamiątki i inne prawdziwe pozostałości po więźniach. Taki widok tej przerażającej historii powinien czegoś nauczyć młodych ludzi.Sztutowo – duża wieś o charakterze małomiasteczkowym, położona w województwie pomorskim,na obszarze Żuław Wiślanych. 12 marca 1962 roku powołano do życia Muzeum Stutthof w Sztutowie. Prowadzi ono między innymi badania dziejów obozu, jego eksterminacyjnych funkcji, miejsca Stutthofu w systemie hitlerowskich obozów Zagłady.
Z dawnych obiektów obozu zachowały się miedzy innymi cztery baraki, gmach niemieckiej komendantury, krematorium, komora gazowa oraz ogrodzenia tak zwanego starego obozu.

Dla zwiedzających udostępnione jest muzeum, zaś 500 metrów od obozu w miejscu, gdzie Niemcy palili ciała zmarłych stoi Pomnik Pamięci Ofiar. Na skraju obozu żydowskiego stoi pomnik z tablicą upamiętniającą śmierć 28 tys. żydowskich kobiet.
Był to najdłużej działający obóz koncentracyjny poza Niemcami. Wybudowany podczas kampanii wrześniowej tuż po zajęciu Pomorza i Wolnego Miasta Gdańska. Obecnie funkcjonuje tu muzeum KL Stutthof.

Tablica przedstawiająca mapę obozu, wartownia przed wejściem i brama na teren obozowych baraków


Baraki i siedziba hitlerowców, obok dziś się mieści muzeum i kino, wagony którymi przywożono więźniów


Wieża widokowa strażników, komora gazowa, i piece w krematorium

O wyjątkowości Gminy Sztutowo stanowią cztery rodzaje krajobrazu. Południowa część gminy jest płaskim polderem żuławskim, poprzecinanym licznymi kanałami i odnogami Wisły Królewieckiej oraz Szkarpawy.
Wschodnia cześć Gminy położona jest nad Zalewem Wiślanym z trzcinowiskami i ptactwem wodnym, skąd rozciera się widok na Wysoczyznę Elbląską i Mierzeję Wiślaną.
Na północy jest pagórkowata Mierzeja Wiślana porośnięta lasem sosnowym, idąc lasem dojdzie się do morza. Sztutowo to nie tylko, historyczne ciężkie wspomnienia nawiązujące do obozu ale również przepiękne krajobrazy w, których można spokojnie odpocząć na łonie natury.


Strona Muzeum Stutthof.

Brak komentarzy: