Sztutowo – duża wieś o charakterze małomiasteczkowym, położona w województwie pomorskim,na obszarze Żuław Wiślanych. 12 marca 1962 roku powołano do życia Muzeum Stutthof w Sztutowie. Prowadzi ono między innymi badania dziejów obozu, jego eksterminacyjnych funkcji, miejsca Stutthofu w systemie hitlerowskich obozów Zagłady.
Z dawnych obiektów obozu zachowały się miedzy innymi cztery baraki, gmach niemieckiej komendantury, krematorium, komora gazowa oraz ogrodzenia tak zwanego starego obozu.
Dla zwiedzających udostępnione jest muzeum, zaś 500 metrów od obozu w miejscu, gdzie Niemcy palili ciała zmarłych stoi Pomnik Pamięci Ofiar. Na skraju obozu żydowskiego stoi pomnik z tablicą upamiętniającą śmierć 28 tys. żydowskich kobiet.
Był to najdłużej działający obóz koncentracyjny poza Niemcami. Wybudowany podczas kampanii wrześniowej tuż po zajęciu Pomorza i Wolnego Miasta Gdańska. Obecnie funkcjonuje tu muzeum KL Stutthof.
Tablica przedstawiająca mapę obozu, wartownia przed wejściem i brama na teren obozowych baraków
Baraki i siedziba hitlerowców, obok dziś się mieści muzeum i kino, wagony którymi przywożono więźniów
Wieża widokowa strażników, komora gazowa, i piece w krematorium
O wyjątkowości Gminy Sztutowo stanowią cztery rodzaje krajobrazu. Południowa część gminy jest płaskim polderem żuławskim, poprzecinanym licznymi kanałami i odnogami Wisły Królewieckiej oraz Szkarpawy.
Wschodnia cześć Gminy położona jest nad Zalewem Wiślanym z trzcinowiskami i ptactwem wodnym, skąd rozciera się widok na Wysoczyznę Elbląską i Mierzeję Wiślaną.
Na północy jest pagórkowata Mierzeja Wiślana porośnięta lasem sosnowym, idąc lasem dojdzie się do morza. Sztutowo to nie tylko, historyczne ciężkie wspomnienia nawiązujące do obozu ale również przepiękne krajobrazy w, których można spokojnie odpocząć na łonie natury.


Strona Muzeum Stutthof.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz