piątek, 25 stycznia 2008

Wieś polska zaprasza - czyli agroturystyka

Słów kilka o agroturystyce...

W Polsce od niedawna coraz większą popularnością cieszy się agroturystyka- czyli odpoczynek na wsi. Powodów jest wiele aby wybrać taką formę odpoczynku m.in.
- niska cena takiego rodzaju wypoczynku, który na pewno jest tańszy niż wczasy za granicą, nad morzem lub też w górach,
- chęć spędzenia czasu w odmiennym niż dotychczas środowisku,z dala od miejskiego zgiełku,
- posiłki dla letników pochodzą z ekologicznych produktów z gospodarstwa właścicieli, są wolne od chemii i sztucznych paszy (np. mleko od krowy, chleb wiejski, miód z własnej pasieki, własne jajka, itd.);
- możliwość poznania pracy w gospodarstwie rolnym (np. pomoc przy żniwach, sianokosach, udoju bydła),
- czynny relaks - jazda konno lub bryczkami, zbieranie jagód, grzybów, kąpiel pobliskich czystych jeziorach i rzekach, wędkarstwo, samodzielny wypoczynek,
-poznanie nowych ludzi i wiejskich obyczajów, kontakt ze zwierzętami domowymi, pracami rolnymi i w ogóle wsią,
Dla rolników agroturystyka jest dodatkowym źródłem zarobku, jak i czasem pomocy ze strony gości przy gospodarstwie, tym bardziej że cieszy się coraz większą popularnością. Dzięki temu rolnicy również promują swój region, reklamują w pozostałym środowisku swoje usługi, ludność wiejska bardziej otwiera się na świat, a dzięki opowieściom turystów poznaje miejskie życie.

Sama mieszkam na mazurskiej wsi, i mam z agroturystyką styczność na co dzień, widzę jakie są jej dobre strony, jeśli miejsce u danych gospodarzy się miastowym spodoba, dobrze się poznają to przyjeżdżają do niego rok rocznie. Gospodarstwa wiejskie są dziś w prawie każdej wsi, a w okolicy również mogą znaleźć się miejsca godne odwiedzenia. Powodzenie agroturystyki w największym stopniu zależy od położenia geograficznego wsi, największym powodzeniem cieszą się takie gospodarstwa jak w mojej okolicy na Warmii i Mazurach, wśród dużej ilości jezior i rzek i lasów, z dala od miasta i zanieczyszczeń. Warmia i Mazury są zaliczane do zielonych płuc Polski, czyli najczystszego regionu środowiskowego. Dlatego też pochodząc ze wsi, polecam znane mi walory.

"W regionie mazursko-suwalskim i województwie małopolskim znajduje się najwięcej gospodarstw agroturystycznych. Na Mazurach znajdują się gospodarstwa o wyższym standardzie, aniżeli w innych regionach kraju. Są to kwatery nastawione szczególnie na turystów niemieckich i bogatszych Polaków. Suwalszczyzna charakteryzuje się standardem niższym niż Mazury, ale jest on wyższy niż w Polsce centralnej." Źródło.

Gospodarze przygotowują do dyspozycji gości całe domy, lub wynajmują pokoje w swoim domu. Najczęściej są one niewielkie, wygodnie mieszczące 1 - 2 rodziny. Obiekty wiejskich gospodarstw mają rozległe, bezpieczne podwórza, kąciki wypoczynkowe dla rodzin, miejsca na rozpalanie ognisk czy grillowanie. Agroturystyka jest napewno bezpieczniejszą formą wypoczynku niż podróżowanie i nadaje sie dla wszystkich ludzi bez względu na wiek, ma same dobre strony wypoczęcia, na świeżym powietrzu i w spokojnych miejscach. Choć najlepiej jest wybrać tą formę w porze letniej niż zimowej.:)

Brak komentarzy: