czwartek, 24 stycznia 2008

Wrocław miasto na wodzie

Widok na Wrocławskie mosty jest tutaj.

Wrocław - historyczna stolica Śląska, jedno z największych miast w Polsce jedno z najstarszych, położone po obu stronach środkowej Odry, na Nizinie Śląskiej. Członek Nowej Hanzy.
Przez miasto przepływa 5 rzek większych: Odra i 4 jej dopływy, które zasilają ją w granicach miasta: Bystrzyca, Oława, Ślęza i Widawa. Przed II wojną światową w mieście istniały – licząc według obowiązujących wówczas niemieckich kryteriów definiujących budowle drogowe – 303 mosty. Obecnie wszystkie przedwojenne mosty, które uległy zniszczeniu podczas oblężenia w roku 1945 zostały odbudowane, powstało też kilka całkiem nowych, pomimo tego według kryteriów używanych współcześnie, uznaje się, że jest ich tylko od 117 (w tym 27 kładek) do 220. Polecam również blog o Wrocławiu .

Rynek nocą.................................................Most Milenijny


Most Trzebnicki i Uniwersytet....................Biblioteka


Łaźnia miejska na ul .Teatralnej.....Wieża ciśnień

Ciekawostki o Wrocławiu
*Miasto, jako jedno z nielicznych w Europie, ma zachowaną i stale wypełnioną wodą fosę miejską.
*Wrocław ma Stadion Olimpijski, choć nie był nigdy organizatorem Igrzysk.
*Ostrów Tumski we Wrocławiu oświetlany jest co noc przez ręcznie obsługiwane latarnie uliczne.
*Miasto ma czwartą największą ilość mostów (i kładek) w Europie, plasuje się zaraz za Amsterdamem, Wenecją i Sankt Petersburgiem (porównanie w Polsce - Warszawa: 8 mostów, Kraków: 7 mostów, Wrocław: 220 mostów).
*Wrocławska Hala Ludowa została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
*W budynku Banku Zachodniego na rogu Rynku i placu Solnego działa jedyny we Wrocławiu paternoster, czyli winda bez drzwi, która jeździ ze stałą prędkością nie zatrzymując się na poszczególnych piętrach.
*Wrocławskie ZOO, choć nie największe, można pochwalić za największą ilość gatunków zwierząt.
*Tor konny na Partynicach (1 z 3 torów Polsce); w 1983 Jan Paweł II odprawił tam mszę.
*Wrocław posiada dwa obiekty (najwięcej w Polsce, wraz z Gdańskiem) na liście Pomników Historii - najcenniejszego wyróżnienia przyznawanego w kraju. Są nimi: zespół historycznego centrum i Hala Ludowa.
*1997 r. -podczas Powodzi Stulecia, która zalała cały nadodrzański Śląsk, Wrocław doznał wielu strat - pod wodą znalazł się wielki obszar miasta, wokół Starego Miasta, jak też nowych osiedli mieszkaniowych.
Położony u podnóża Sudetów, nad rzeką Odrą , poprzecinany jej licznymi dopływami i kanałami, jest wyjątkowym miastem 12 wysp i ponad stu mostów. Bogata i burzliwa historia miasta wpisana jest w jego mury.

Wrocław mimo zniszczeń wojennych (70% budynków) zachował wiele budowli w stanie oryginalnym, bądź odrestaurowanych czy odbudowanych po wojnie. Do wyróżniających się należą: gotyckie: ratusz na Rynku, katedra pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim, przy nim barokowa kaplica Elektorska, Św. Krzyża, NMP na Piasku; barokowy zespół głównych budynków Uniwersytetu Wrocławskiego z Aulą Leopoldyna; neogotycki budynek Dworca Głównego; modernistyczne: Hala Ludowa, dom handlowy zaprojektowany przez Erica Mendelsohna, budynki i wystawy.

Katedra Św. Jana Chrzciciela..........Kaplica Elektorska 1 od lewej


Dworzec Główny ...........................................Ratusz


Hala Ludowa i ZOO......................Filharmonia im.Witolda Lutosławskiego


Opera............................................................Ossolineum

Oprócz tego w mieście zachowało się osiem tysięcy zabytkowych kamienic czynszowych, które władze samorządowe starają się w ramach specjalnych programów rewitalizacyjnych sukcesywnie poddawać renowacjom. Jest to największe tego typu skupisko zabytkowego budownictwa na obecnym terytorium Polski. Kamienice te prezentują style począwszy od baroku poprzez klasycyzm, historyzm, secesję aż po modernizm. Wiele kamienic prezentuje wysokie walory architektoniczno-estetyczne.

Kamieniczki na Placu Solnym...................Rynek Główny


Muzeum Narodowe.......................................Urząd Miejski

Dawna i współczesna architektura wkomponowana jest w obfitość zieleni.
Wrocław jest najbardziej zielonym miastem Polski – na 1 mieszkańca przypada 25 m2 zieleni. W centrum miasta rozpościera się założony w XVIII wieku Park Szczytnicki, w którym rośnie ponad 370 gatunków drzew i krzewów oraz znajduje się oryginalny Ogród Japoński. Zaprojektowany i utrzymywany zgodnie z zasadami japońskiej sztuki ogrodniczej. Nie mniej wspaniałym miejscem spacerów jest Ogród Botaniczny, z jego piękną ekspozycją kwiatową, oranżerią, alpinarium i największą w Polsce kaktusiarnią, a także ZOO, z około 5,5 tys. zwierząt reprezentujących 650 gatunków.

Ogród Japoński..............................................Wydział Architektury


Odra i Ostrów Tumski..........................Rzeka Odra

Wrocław to naprawdę bardzo piękne miasto urzekające urokiem mostów, zieleni i jak najbardziej architekturą nie spotykaną gdzie indziej.

Brak komentarzy: